Başkanlık Sistemi Ne Zaman Yapıldı?

24 Haziran – Pazar

24 Haziran 2018 seçimleri

Türkiye, 24 Haziran Pazar günü cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri için sandık başına gidiyor.  Türkiye’de ilk defa Cumhurbaşkanlığı seçimi ile milletvekili seçimi birlikte yapılıyor.

Cumhurbaşkanı seçiminde 6 aday yarışacak. AK Parti ve MHP’nin kurduğu “Cumhur İttifakı” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, CHP Muharrem İnce’yi, HDP ise Selahattin Demirtaş’ı cumhurbaşkanı adayı olarak gösterdi.

Seçmenlerin imzasıyla cumhurbaşkanı adayı olmak üzere başvuran ve gerekli 100 bin imzayı toplayan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek de cumhurbaşkanı olabilmek için yarışacak.

Seçimde Kimler Oy Kullanabilir?

24 Haziran seçimleri aynı zamanda ülkenin 27. dönem milletvekili seçimleri olarak da yapılacak. Yurt içinde bu seçimler için 57 milyon kişinin oy hakkı var. 1 milyon 585 bin genç bu sayının içinde ilk kez oy kullanacak seçmen olarak yer alıyor.

Seçimlerde kimler oy kullanabilir sorusunu ise aslında kimler oy kullanamaz şeklinde açıklamak daha pratik bir cevaptır. Anayasa’ya göre Türkiye’deki seçimlerde;

 TC vatandaşı olmayanlar oy kullanamazlar.

 TC vatandaşı olup 18 yaşından küçük olanlar oy kullanamazlar.

 Askeri öğrenciler oy kullanamazlar.

 Silah altında olan er ve erbaşlar oy kullanamazlar. (Subay olanlar kapsam dışıdır.)

 Taksirli suçlar hariç olmak üzere hükümlüler oy kullanamazlar. (Taksirli suç genel anlamda istemeyerek işlenen suç demektir. Hükümlü ise bir suçtan dolayı kesinleşmiş ceza alan mahkumdur.)

 Tutuklu olan mahkumlar ise oy kullanabilirler. Aynı şekilde cezası infaz edilmiş eski hükümlüler de oy verme hakkına sahiptirler.

 Bu maddelerin dışında bir kişiyseniz oy verme hakkı olan bir vatandaşsınızdır. Oy verme bir haktır, zorunluluk değildir. (Örneğin vergi ödemek zorunlu tutulan bir vatandaşlık görevidir.)

 Bütün bunlara ek olarak seçmen kütüklerinde kaydı olan vatandaşların oy verme hakkının olduğunu önemle hatırlatmak gerek. Seçmen kütükleri geçtiğimiz hafta başında mahalle muhtarlıklarında askıya çıktı, yani kontrole açıldı. Bu seçimlerde oy kullanmayı düşünüyorsanız öncelikle bağlı olduğunuz muhtarlıklara giderek isminizin seçmen kütüğünde yer alıp almadığını kontrol edin.

Önceki makaleRamazan Bayramı Ne Zaman? Tatil kaç gün olacak? – 2021
Sonraki makaleDünya Mülteci Günü ve Mülteciler Haftası Ne Zaman

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here