Anneler Gününe Kaç Gün Kaldı?

Anneler Günü Başlangıcı : 09 Mayıs 2021

Sevgilerin en güzeli ve değerlisi olan anne sevgisi başka hiçbir sevgi ile karşılaştırılamaz. Anneler kanatsız melekler olarak nitelendirilir. Bunun sebebi ise bizi bu dünyadaki tüm kötülüklerden koruyor olması, açlığımızı bizden daha iyi takip etmeleri , biz üzülürisek bizden daha fazla üzülmeleri, tüm dertlerimize çare ararlar, hasta olunca bizi iyi ederler.Kendilerinden çok daha fazla çocuklarını düşünen anneler için onları taçlandırın mutlu edin gerçekten hakediyorlar fazlasıyla..

Anneler günü dünya tarihinde epey eskilere antik yunanlara kadar dayanmaktadır. Anneler günü geleneği, Antik Yunanların Yunan mitolojisinde başlamıştır. Antik yunanlılara göre pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlar. Antik Romalılar da ilkbahar festivallerini İsa’nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlardı.

Daha yakın tarihlere uzanacak olursak, günümüzden birkaç yüzyıl önce 1600′lü yıllarda İngilizler arasında “mothering sunday” adı ile, lent döneminin 4. Pazar günü kutlamalar yapılmaya başlandı. İçinde bulundukları dönemde zor koşullar altında yaşayan ve çoğu zaman çalıştıkları yerlerde barınan İngilizler bu özel günde izinli sayılırlar ve tüm günlerini evlerinde anneleri ile geçirirlerdi. Hatta biraz da hristiyan aleminin yortu geleneğinin etkisiyle olsa gerek “mothering cake” adını verdikleri bir tür pasta götürme adeti yerleşmişti.

Hristiyanlığın Avrupa’da yaygınlaşmasından sonra bu kutlama, onlara hayat veren ve kötülüklerden koruyan ruhani bir güç sayılan “Anneler Kilisesi” ni onurlandırmak amacıyla değişti. Zamanla kilise festivali Anneler pazarı kutlamaları ile birleşerek, beraber kutlanmaya başlandı.

Şuanda kutlanılan anneler günün gerçekleşme tarihi ise;

1907 senesinde Philadelphia’daki Ana Jarvis adında bir kadın, ulusal bir Anneler Günü için kampanya başlattı. Bayan Jarvis, West Virginia eyaletinde annesinin bağlı olduğu kiliseyi, annesinin vefatının ikinci yıldönümü olan mayısın ikinci pazarında, Anneler Günü’nü kutlamaya ikna etti. Ertesi yıl Anneler Günü, bütün Philadelphia’da kutlanmaya başladı…

Önceki makale3 Aylar Başlangıcı Ne Zaman?
Sonraki makaleBabalar Günü Ne Zaman? Kaç Gün Kaldı? 2021 Babalar Günü

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here