Aracın yolda hareket etmesini sağlayan aksamlarından biri de lastiktir. Aracın yol tutuşunun büyük bir kısmı aracın lastikleri ile sağlanmaktadır. Yolda sağlıklı bir şekilde ilerlemek için lastiklere yeterli havanın vurulması önemlidir. Benzin istasyonları ve bu gibi yerlerde aracın lastik kontrolleri hava ölçüm cihazı ile yapılmakta olup lastiğin yeterli havaya sahip olmadığı durumlarda cihaz sürücüye uyarı vermektedir. Sürücü, cihazın verdiği uyarıyı ve ekranda gösterdiği bilgiyi dikkate alarak belirtilen sınırlar arasında lastiği şişirmeli ve lastiğe kapasitesinden fazla hava vurmamalıdır. Lastiğe hacminden fazla hava vurulduğu takdirde aracın yolda yalpalama yapması ya da nadir de olsa da şişirme anında lastiğin patlaması gibi durumlar meydana gelebilmektedir. Her ne kadar bu gibi olumsuz durumların yaşanmaması için cihaz lastiğin hava basıncını kontrol edebiliyor ve sınırda havayı kesebiliyor olsa da cihazın sağlayacağı hava basıncının sürücü tarafından ayarlandığı da unutulmamalıdır.

Lastiklerin yola çıkılmadan önce sürücü tarafından kontrol edilmesi, yolda lastiğe bağlı olarak yaşanabilecek olumsuz durumları önlemek açısından oldukça önemlidir.

Aracın lastikleri ne zaman kontrol edilir ?

Gidilecek mesafe ne kadar olursa olsun lastikler herhangi bir kazaya sebebiyet vermemek için sürücü tarafından yola çıkmadan önce mutlaka kontrol edilmesi gerekir.

Önceki makaleDini Nikah Ne Zaman Düşer?
Sonraki makaleİncirlik Üssü Ne Zaman Açıldı?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here