Aşure Günü Ne Zaman Kaç Gün Kaldı?

Aşure Günü Başlangıcı : 18 Ağustos

Aşure arapça bir kelimedir. (Aslen Söylenişi Aşura’dır) ve aşura on (10) anlamına gelmektedir. Hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem ayının onuncu günüdür.

Bazı bilgilere göre, İslamiyetten önce, başta İsrailoğulları olmak üzere bir çok halk bu günde oruç tutarlardı.

Bu günde önemli ve insanlığın kaderini etkileyen, geleceğine yön veren olaylar gerçekleşmiştir.
       

Örneğin;

  • Adem peygamberin tövbesinin kabul edildiği,
  • Halil peygamberin Nemrut’un ateşinden kurtulduğu,
  • Hz. Musa’nın kavmini Firavun’un zulmünden kurtardığı,
  • Yunus peygamberin balığın karnından kurtulduğu,
  • Eyüp peygamberin dertlerine şifa bulup yaralarının iyileştiği,
  • Hz. Yakub’un oğlu Hz. Yusuf’a kavuştuğu ve gözlerinin açıldığı,
  • Nuh peygamberin gemisinin karaya oturduğu gündür.

Bütün bu önemli tarihsel gelişmeler ile beraber bizim için aşureyi çok daha anlamlı kılan sebep; Hz. Muhammed (s.a.v) ‘ in torunu İmam Hüseyin İmam ‘ın Kerbelâ’da muharrem ayının onuncu gününde şehit edilmesindedir.

Kerbela şehidi olan Hz. Hüseyin, On Muharremde şehit edilmiştir. Dolayısıyla Muharrem ayı ve bu ayda tutulan oruç ve sonrasında pişirilen aşure  bizler için çok daha derin ve diğer toplumlardan farklı anlamlara sahiptir.

İmam Hüseyin’in Kerbela çölünde şehit edilmesiyle Muharrem Orucu Aleviler için aynı zamanda bir Matem Orucu da olmuştur. Bununla beraber aşure çorbasınında Aleviler için anlam ve önemi diğer toplumlardan farklı olmuştur.

Hz. Hüseyin, Kerbala da şehit edilmeden önce Muharrem ayında tutulan oruçtan sonra pişirilen aşure çorbası bir şenlik havasında yapılıp paylaşılıyordu. İmam Hüseyin’in şahadetinden sonraki tarihlerden itibaren ise, aşure çorbası şenlik havasından uzak bir şekilde başta Kerbela şehitleri ve 12 imamlar olmak üzere bu yolda canlarını veren bütün şehitlerin anılarına bağlılığın bir gereği olarak pişirilip dağıtıldı. Günümüzde de bu şekilde yerine getiriliyor.

Aşure Tatlısının Çıkış Noktası

Nuh peygamberle ilgili olan anlatımdır. Nuh peygamberin gemisinin karaya oturmasından sonra gemide bulunan son yiyeceklerden bu tatlı çorba meydana gelmiştir. Aşurenin içinde en az 12 tane farklı bileşim olmalıdır. Bunlar genelde fındık, kuru incir, kuru üzüm, ceviz, nohut, fasulye ve benzer yiyeceklerdir.

Aşüre , 12 günlük Muharrem Orucu bitmesinin ardından Kerbela olayındaki ve diğer bütün şehitlerimizin ruhları adına, yollarına bağlı olmanın ve değerlerin savunucusu olmanın bir gereği olarak yapılıp paylaşılmalıdır.

Birlik olarak, yolumuza bağlılığı daha yoğun yaşayarak, kardeşlik ve barış duygusuyla yapılıp paylaşılmalıdır.

Önceki makaleGece Gündüz Eşitliği Ne Zaman?
Sonraki makaleKızılay Haftası Ne Zaman, Kaç Gün Kaldı?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here