Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi Ne Zaman?

Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi Yıldönümü : 27 Aralık 

Milli Mücadele döneminde yapılan Sivas ve Erzurum, Kongrelerinde; milli iradeye dayalı hükümet kurulması ilk hedef olarak belirlenmiştir. Bu amaçla tüm illere telgraflar çekilerek halkın kendi adına karar verecek temsilcileri seçmesi istendi. Seçilen temsilcilerin toplanacağı bir yer gerekliydi. Ankaralılar Atatürk’ü ve temsil heyetine seçilenleri Ankara’ya davet ettiler.  Kurtuluş Savaşı’nın en iyi Ankara’dan yönetileceği inancını taşıyan Mustafa Kemal ve arkadaşları  27 Aralık 1919 Cumartesi Ankara’ya geldiler.

Atatürk’ün Ankara’ya gelişi, Kurtuluş Savaşı dönemindeki en önemli olaylardan biridir. Çünkü Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşu Türk ordusunun kurulup hazırlanması çalışmaları Ankara’da yapıldı. Ankara milli mücadelenin merkezi haline geldi. Kısaca Ankara o günlerde başkentlik görevini üstlenmiş oluyordu. Bu yüzden her yıl 27 Aralık tarihinde Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

Ankara; Anadolu’nun sönmeyen bağımsızlık ve özgürlük ateşini taşıyan insanların kentidir. Milli Mücadelenin başlangıç günlerinde Ankaralılar tarihlerinden gelen güçlü bir önsezi ve inançla Mustafa Kemal’i coşkulu bir biçimde karşılamışlar ve Kurtuluş Savaşı’nda ve devrimler sırasında da verdikleri olağanüstü destekle Atatürk’ün gönlünde müstesna bir yer kazanmışlardır. Bu değeri Mustafa Kemal “Ankara’nın ve Ankaralıların benim gönlümde bambaşka bir yeri vardır” sözleriyle ifade etmiştir. Nitekim Ankara yalnız bir il, bölgesel bir merkez ve başkent değil, aynı zamanda Cumhuriyet’in sembolü ve ülkenin geleceğinin simgesidi

Önceki makaleUluslararası Yoga Günü ya da Dünya Yoga Günü Ne Zaman
Sonraki makaleBeyaz Baston Körler Haftası Ne Zaman

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here