Avrupa Gününe Kaç Gün Kaldı?

Avrupa Günü 9 Mayıs

9 Mayıs 1950 tarihinde Fransız Dışişleri Bakanı Robert Schuman, Avrupa’da barışçıl ilişkilerin kalıcı bir avrupa kurmak amacıyla kanun teklifi başlatmıştır. “Schuman Bildirisi” olarak da bilinen bu tasarı, bugünkü Avrupa Birliği temeli sayılır . 1985 yılında Milan’da yapılan Zirve sonrasında Avrupa Birliği ülkeleri ve aday ülkeler tarafından 9 Mayıs’ın, “Avrupa Günü” olarak kutlanılması kararlaştırılmış ve bu zirveden sonra Türkiye’de dahil Avrupa Birliği ülkeleri ve aday ülkeler her yıl 9 Mayısta Avrupa Gününü kutlamaktadırlar.

Türkiye’nin AB macerası

Türkiye, Avrupa Ekonomik Topluğu ile ortaklık anlaşması imzaladı.

1987

Türkiye resmen tam üyelik başvurusunda bulunmuştur. AB Komisyonu birliğin o dönem için yeni bir üyeyi kabul edemeyeceğini bildirdi, ancak üyelik müzakerelerinin ileriki bir tarihte açılabilmesi için ilişkilerin geliştirilmesini tavsiye etmiştir.

1996

Üç yıllık müzakerelerin ardından Türkiye ile AB arasında Gümrük Birliği Anlaşması yürürlüğe girdi. Türkiye’nin AB ile bütünleşme hedefine yönelik en önemli aşamalarından bir olan Gümrük Birliği, karşılıklı ilişkilere boyut kazandırmıştır.

1999

Türkiye resmen aday statüsü kazandı. Avrupa Konseyi, Komisyon’un raporuna uyarak aralık ayındaki Helsinki Zirvesi’nde Türkiye’nin AB üyeliği için aday ülke olduğunu açıkladı.

2001

Türkiye’nin AB’ye katılım süreci için yol haritası sağlayan ‘AB – Türkiye Katılım Ortaklığı’ kabul edildi. 19 Mart’ta Türk hükümeti, Katılım Ortaklığı’nı yansıtan, Müktesebatın Üstlenilmesine İlişkin Türkiye Ulusal Programı’nı (NPAA) kabul etti.

2001

Katılım Ortaklığı doğrultusunda Türkiye Avrupa Birliği’ne uyum hedefiyle yoğun bir siyasi reform sürecine girdi. 2001-2004 yılları arasında sekiz uyum paketi, ayrıca iki anayasa paketi meclisten geçirildi.

2004

Türkiye için yeni bir dönüm noktasıdırç Aralık 2004 tarihli Brüksel Zirvesi’nde, Türkiye’nin siyasi kriterleri yeteri ölçüde karşıladığına hükmedildi ve müzakerelere başlanması kararı alındı.

2005

3 Ekim’de tam üyelik müzakereleri resmen başladı.

Önceki makaleDünya Turizm Günü ve Haftası?
Sonraki makaleAvukatlar Günü Ne Zaman

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here