Ayasofya Camii ne zaman yapıldı sorusu tartışmalarla gündeme gelen mimari yapı için dikkat çeken bir konudur. İbadet hane olarak geçmiş tarihlerde önemli bir yer edinmiştir.

Ayasofya Camii ne zaman yapıldı sorusunu ilk inşa dönemi ve kullanım amaçlarına göre kronolojik bir sıralamayla sürdürmek gerekebilir. Hangi dönemde ne amaçla kullanıldığı günümüzde bazı dönemler tartışmalara neden olabilmektedir.

Ayasofya İnşa Edilme Tarihi

537 senesinde inşa edilen Ayasofya Camii için geçmişten bugüne kullanıma göre şu sıralama yapılabilir:

+ Milattan Sonra 537-1054 yılları arasında katedral olarak Rum Ortodoks dönemi temsili olmuştur.
+ 1054-1204 yılları arasında Rum Ortodoks katedrali olarak
+ 1204-1261 Roma Katolik katedrali
+ 1261-1453 Rum Ortodoks katedrali
+ 1453-1934 cami
+ 1935-2020 müze
+ 2020-günümüz cami olarak varlığını sürdürmüştür.

Ayasofya’yı Kim Müze Yapmıştır?

1 Şubat 1935′ te müze olarak ziyarete açılan Ayasofya, Mustafa Kemal Atatürk tarafından Bakanlık Kurulu kararı ile bu şekilde kullanılmaya devam edilmiştir. Müze olarak varlığının sürmesindeki amacın kilise ve cami çatışmalarının daha farklı boyutlandırılması olduğu düşünülmektedir.

Ayasofya Camii ve Tartışmalı Konular

Ayasofya Camii günümüze gelene kadar bazı tarihçiler tarafından savaşların kısa tarihi olarak tanımlanmıştır. İlk kurulduğu dönemde savaşların bitimini temsilen kalıcı barış için inşa edildiği bilinmektedir. Bilimsel temellerin devamını hedefleyen katedral uygulamaları, yaşanan anlaşmazlıklarla sürekli bir kimlik sorununu da beraberinde hissettirmektedir.

Bazı tarih yorumcularına göre ise Roma Dönemi’ndeki uzun süren aşırılıklar ve savaş süreci Ayasofya Camii süreci demektir. Antik Yunan Dönemi’nde bahsedilen karmaşa sürecinin bu dönemde devam ettirilmiş ve savaşlarla sürmüş olması olasıdır.

Bilimsel gelişmelerle bilinen Antik Yunan Dönemi günümüzde çarpıtılan konular arasında da yer almaktadır. 1800’lü yıllarda gelişen bilimsel ilerleme ve kapitalizmin tek elde toplanması ile eski dönem çatışmaları farklı amaca hizmet etmektedir.

Ayasofya Camii Kim Tarafından İnşa Edildi

İsidoros ve Anthemios tarafından kurulan Ayasofya Camii bazı kaynaklara göre Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından hazırlanmıştır. Ayasofya’yı ilk cami yapan kişinin Fatih Sultan Mehmed olduğu bilinmektedir. Osmanlılar tarafından alınan İstanbul, camiye çevrilerek yeni bir kimlikle varlığını sürdürmeye başlamıştır.

Önceki makaleilk okullar ne zaman açılıyor? 2021-2022 okul sezonu
Sonraki makaleİlk Çay Ne Zaman Bulundu?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here