Babalar Gününe Kaç Gün Kaldı?

Babalar Günü Başlangıcı : 20 Haziran 2021

Amerikan asıllı bir savaş gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Gününün kutlandığı gibi Babalar Günü’nün de kutlanması fikrine sahipti.Bu fikre sahip olma nedeni ise  Dodd’un babası olan John Bruce Dodd altı çocuğu tek başına büyütmüştü ve Dodd, bu sebepten dolayı babasının doğum günü olan  5 Haziran’ın Babalar Günü olmasına yönelik çalışmalar yürütmüş fakat bu çalışmalar malesef ki o tarihe yetişememiştir.
Böylece Babalar Günü kutlamaları Haziran ayının üçüncü Pazar gününe ertelendi.
Böylece tarihte ilk olarak  19 Haziran 1910‘da Washington’un Spokane şehrinde kutlanan Babalar Günü, bu tarihten sonra diğer ülkelerde kutlanmaya başlandı.  1924 yılında ise o dönem ki ABD Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş ancak resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir.

Sonunda 1966 yılında dönemin ABD Başkanı Lyndon Johnson, her yıl Haziran ayının üçüncü Pazar gününün Babalar Günü olarak kutlanacağını ilan etmiştir. 1972 yılında da başkan Richard Nixon’ın imzasıyla Babalar Günü resmi olarak ABD’de kabul edilmiş ve resmi tatil ilan edilmiştir.

Babalar, hayatımızın merkezinde olan en önemli canlılardan biridir. Belli bir yaşa kadar tamamen onun sorumluluğumuzda olduğumuz için kişiliklerimiz de ister istemez onlarla benzer genellikle. Ve onlar sevgilerini pek belli edemeseler de bize ne kadar değer verdiklerini ve sevdiklerini gayet de iyi biliriz.

Güven ve kahraman sözcüklerinin eş anlamlısı babadır. Babalar Günü gibi evrensel bir günü de daha özel hale getirmek gerekir. Babalar Günü, bir babanın beklentisi olmadığı gündür. Ve bir yanda da hatırlanmak ister babalar, hediye bekler ne olduğu pekte önemli olmayan. En azından bir el öpülmesini ister içten içten. Haydi git sende babanın bi elinden öpüver gayri 😉

Önceki makaleAnneler Günü Ne Zaman? 2021 Anneler Günü
Sonraki makaleMevlid-i Nebi (Kutlu Doğum Haftası) Ne Zaman | 2021

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here