Dünya Çiftçi Gününe Kaç Gün Kaldı?

Dünya Çiftçi Günü : 14 Mayıs

 Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu (IFAP) tarafından başlatılan bir gün olmakla beraber 14 Mayıs 1984 yılında Hindistan’daki federasyonun Genel Kurulunda, Çiftçilik mesleğine ve sorunlarına tüm dünyada farkındalığı artırmak amacıyla 14 Mayısın Dünya Çiftçiler günü olarak kutlanması teklif edilmişti ve bu teklif kabul edilmişti.

Ülkemizdeki kylanan Çiftçiler Günü dolayısıyla düzenlenen etkinliklerde  gazete, radyo ve televizyon gibi yayın organlarında ve okullarda, güç şartlar altında çalışan çiftçilerin ekonomiye olan katkısının ve hızla artan dünya nüfusuna karşı en temel ihtiyaç olan gıda üretiminin önemi bir kez daha vurgulanıyor.

Bu kapsamda, tarım sektörünün gelişmesi, sürdürülebilir bir büyüme trendinin yakalanması ve üreticilerin uluslararası piyasalarda rekabet gücü kazanabilmesi için çiftçilere yönelik bir takım destek projeleri oluşturuluyor.

Ayrıca, çiftçilerin başarılı olmasını sağlamak adına doğal kaynakları koruyarak, çiftçilerin daha fazla üretmesi ve yaşamlarını iyileştirmesine yardımcı olmak, nitelikli tohum geliştirerek, üretimlerine değer katmak gerektiği belirtiliyor.

Önceki makaleDünya İklim Günü Ne Zaman
Sonraki makaleDünya Yaşlılar Günü Ne Zaman

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here