Dünya Ebeler Günü Ne Zaman?

Dünya Ebeler Günü : 5 Mayıs

Ebelik, ruh ve etik değerler üzerine temellenmiş sağlık disiplinidir. Ebeliki dünya üzerindeki kutsal mesleklerden birisidir. Yaşamların başlangıcı, dünyaya atılan ilk adımın destekleyicisi olan bu kutsal görevi yerine getirmektedir.
Ebe, aileden biridir. Çok önemli bir görev alanının destekleyici bakım ve koruyucu sağlık hizmetleri üzerine temellenmesidir. Cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetlerinde; gebelik öncesi dönemde gebeliğe hazırlık eğitimi ile anne babalığa ve doğuma hazırlık programlarının hazırlanmasını ve yürütülmesini sağlamaktadır.
Ebeleri onurlandırmak için özel bir gün olarak kutlanması fikri ilk defa 1987 yılında Hollanda’da Uluslararası Ebeler Konfederasyonunun düzenlediği konferansta ortaya çıktı. Bu fikirden yola çıkılarak Ebeler Günü ilk kez 7 Mayıs 1991 kutlandı ve o zamandan beri her yıl 5 Mayısta Dünya Ebeler Günü kutlanmaktadır. Dünya Ebeler Günü 5 Mayıs Cumartesi gününe denk gelmektedir. Ülkemizde Dünya Ebeler Günü haricinde dünyanın en eski mesleklerinden olan ebelik mesleğine daha da dikkat çekmek, ana-çocuk sağlığı, doğum öncesi ve doğum sonrası anne ve bebek bakım hizmetleri, anne ve bebekle ilgili koruyucu tedbirler gibi konularda toplumu bilinçlendirmek için 21-28 Nisan tarihlerinde Ebeler Haftası kutlanmaktadır.

Önceki makaleDünya Posta Günü Ne Zaman
Sonraki makaleHicret Kaç Yılında Olmuştur

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here