Dünya Göçmen Kuşlar Günü Ne Zaman?

Dünya Göçmen Kuşlar Günü: 10 Mayıs

Onbinlerce yıldır Anadolu’da yaşayan insanlar, yüzbinlerce kuşun üzerlerinden geçtiğine hatta güneşi dahi kapatacak kadar büyük sürülerin varlığına şahit oluyorlar. Her yıl olduğu gibi bu yıl da binlerce kuş, elektriğe çarpılsalar da, zehirlenseler de, yaşam alanlarından köprüler, otoyolları geçirilse de, vurulsalar da Anadolu üzerinden göç edecek. Binlercesi bazen İstanbul’un kuzey ormanlarında bazen Kayseri’nin sazlıklarında, Anadolu’da korumaya çalıştığımız onlarca alanda durup güç toplayacak. Duramayanlar göçe de devam edemeyecek. Hiçbir kuş, insanlar, trenler, yüksek gerilim hatları, madenler, enerji santralleri yapılıyor diye yolunu değiştirmeyecek çünkü doğaları böyle.

Göç yollarını korumak için belki de önce göçü kabul etmek ve üzerimizden süzülen binlerce kuşu görmek gerekiyor. Konuşamayan ve haklarını insan diliyle asla arayamayacak olan bu canlılar ve diğer tüm canlıların sesi biz olabiliriz.

Çevrenizde kuş ölümlerine şahit oluyorsanız nedenini araştırın. Katil bir elektrik direği görürseniz şikayet edin. Kuşların ölümüne neden olacak tüm projelere karşı açılan davalara destek verin. Dünyada pek çok kuş türünün sayısı hızla azalıyor. Bu aynı zamanda kendi yok oluşumuz. Kuşların yaşayamadığı bir dünyada insan da var olamaz.

Önceki makaleDünya Afet Risklerinin Azaltılması Günü Ne Zaman
Sonraki makaleDünya Dağ Gününe Kaç Gün Kaldı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here