Dünya İklim Gününe Kaç Gün Kaldı?

Dünya İklim Günü Başlangıcı : 15 Mayıs

Uluslararası İklim Değişikliği Paneli (IPCC)’nin 2013’de yayınladığı İklim Değişikliği Değerlendirme Raporunda, iklimdeki bu değişikliğinin en çok kutupları, okyanus kıtalarını ve yoksul ülkeleride etkileyerek açlık, susuzluk, deniz seviyesinde yükselme, sel ve göç gibi problemleride ardından getirir.Daha çok sera gazı etkisiyle kirlilik oranının da ciddi oranda arttığı açıklanmıştır. Tarım arazileri ve ürünleri iklim ani farklılıklar direkt olarak etkilemektedir.

İklim değişikliği ile mücadele ve sera gazı emisyonu azaltım çalışmaları sadece uluslararası anlaşmaların bir gereği olarak algılanmamalı. Yaşanabilir bir dünya için herkes üzerine düşen görevi yapmalı ve atmosferi korumalı. İklim değişikliği, ozon tabakasının incelmesi, nüfus artışı, çölleşme ve insan güvenliğini tehdit eden diğer olağanüstü olayları önceden tahmin etmek, önlemek ve etkilerini azaltmak için, Meteoroloji bilimine olan ihtiyaç artarak devam edecektir.

İklim gününün kutlanma amacı ise insan sebebiyle gerçekleşen çevresel kirliliklerin iklim üzerinde tehlikeli etkileri olduğunu ve atmosferdeki sera gazı oranlarını düşürmeyi ve bu gazların olumsuz etkilerini en aza indirerek belli bir seviyede tutmayı amaçlamakta ve toplumda bu farkındalığın oluşmasını sağlamaktır

Dünya İklim Günü Kutlu Olsun!

Önceki makaleDünya İnsan Hakları Günü Ne Zaman
Sonraki makaleDünya Çiftçi Günü Ne Zaman

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here