Dünya Kadınlar Günü Ne Zaman

Dünya kadınlar günü her sene Mart ayında kutlanır.

Dünya Kadınlar Günü’nün ortaya çıkışı hakkında üç ayrı görüş var;

Birinci görüşe göre, 1857’de New York’lu dokuma işçisi kadınlar, düşük ücretleri, on iki saatlik iş gününü ve artan iş yükünü protesto etmek için bir gösteri yürüyüşü yaptılar. Polis şiddet kullanarak yürüyüşü dağıttı.

İkinci görüşe göre, Amerikalı kadınlar 8 saatlik işgünü ve kadınların siyasal hakları için mücadele ederken, Şubat 1908’de Manhattanlı iplik işçisi kadınların grev yapması ve polisin yine şiddet kullanmasıdır.

Üçüncü görüşe göre, 1909’da New Yorklu dokuma işçisi kadınların işten çıkarılmaları protesto etmek için fabrikayı işgal etmeleri, çıkan yangında 129 kadının hayatını kaybetmesidir.

Sebebi her ne olursa olsun, bu mücadelenin anısına 2. Enternasyonalin 1910 yılındaki kongresinde Clara Zetkin’in önerisi ile, Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü olarak ilan edilmiştir. Bu kongreden itibaren 8 Mart tüm dünyada kadınlar için özel bir önem sahibi duruma geldi 1960’lı yıllara kadar sosyalistlerin kutladığı bu gün, yine bu yıllarda yükselen feminizm etkisi ile tüm kadınların, sadece emekçi olarak değil hayatlarının tüm alanlarında, yaşanan ortak ezilmişliği ve mücadeleyi sembolleştiren bir gün olarak kutlanmaya başladı. 1975 yılında Birleşmiş Milletler bu günü “Dünya Kadınlar Günü” olarak ilan etti.

Önceki makaleSevgililer Günü Ne Zaman?
Sonraki makaleKış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Sona Eriyor?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here