Dünya Mülteci Günü ve Mülteciler Haftası

Dünya Mülteci Günü ve Mülteciler Haftası Başlangıcı : 20 Haziran

Mültecilerin durumuna İlişkin 1951 deki sözleşmeye göre mülteci “ırkı, dini, milliyeti, belli bir sosyal gruba mensubiyeti veya siyasi düşünceleri nedeniyle zulüm göreceği konusunda haklı bir korku taşıyan ve bu yüzden ülkesinden ayrılan ve korkusu nedeniyle geri dönemeyen veya dönmek istemeyen kişi” olarak kabul edilmiştir.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) her yıl 20 Haziran tarihinde mültecilerin yaşadıkları sorunları tüm dünyaya duyurmak amacıyla Dünya Mülteci Gününü kutlanması kararı almıştır. İlk defa UNHCR’nin iyi niyet elçisi Angelina Jolie’ninde katılımıyla 2001 yılında kutlanmıştır. Türkiye’de bu günün haricinde 16-22 Haziran tarihlerinde savaş, çatışma, baskı gibi nedenlerle evini ve toprağını kaybeden insanlar için Mülteciler Haftası düzenlemektedir.

Türkiye’deki Suriyeliler için iltica hukukuna göre mülteci, sığınmacı, göçmen ya da misafir olarak tanımlanamamakta. Türkiye’deki Suriyeliler yeni bir kavram olarak tanımlanabilecek “geçici koruma” statüsündedir. Geçici Koruma kavramı acil akınlar sonucunda göç etmek zorunda kalan kişilerin korunmasını sağlamak üzere geliştirilmiş bir statüyü ifade etmektedir. Başka bir deyişle, ülkesinden ayrılmaya zorlanmış, ülkesine geri dönemeyen, acil ve geçici koruma bulmak amacıyla kitlesel olarak gelen yabancılara sağlanan bir koruma türü olarak ifade edilebilir.

Önceki makale2018 Başkanlık Seçimleri Ne Zaman Yapıldı?
Sonraki makaleDünya Kız Çocukları Günü Ne Zaman | 2021

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here