Dünya Posta Günü Kaç Gün Kaldı?

Dünya Posta Günü Başlangıcı: 9 Ekim

Dünya Posta Günü, Kısa adı UPU (Unıon Postale Universelle) olan Dünya Posta Birliği, ülkeler arasında haberleşmeyi geliştirmek, kültürel, sosyal ve ekonomik alanlardaki işbirliğinin en yüksek seviyeye ulaşmasını sağlamak amacıyla kurulmuş ve aynı zamanda Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 22 ülkenin tam yetkili temsilcileri, İsviçre’nin Bern kentinde toplanarak “Dünya Posta Birliği”nin (UPU) esaslarını belirledi ve 9 Ekim 1874’te ilk genel kurul kararları imzalandı.

Şu anda 191 üyesi bulunan UPU, 1 Temmuz 1948’ten itibaren Birleşmiş Milletler Teşkilatı’nın bir ihtisas organı olarak çalışıyor.

Teşkilatı’nın bir ihtisas organı olarak çalışmaktadır. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 22 devletin tam yetkili temsilcileri İsviçre’nin Bern kentinde toplanarak “Dünya Posta Birliği”nin esaslarını tespit etmiş ve bunlar 9 ekim 1874 tarihinde ilk genel kurul kararları olarak imzalanmıştır. Bu kararların imza tarihi olan 9 Ekim günü ise tüm dünya ülkelerinde “Dünya Posta Günü” olarak kutlanmaktadır.

Önceki makaleDünya Pilotlar Günü Ne Zaman
Sonraki makaleDünya Ebeler Günü ve Ebeler Haftası Ne Zaman

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here