Dünya Radyo Günü Ne Zaman ?

Dünya Radyo Günü 2012 yılında BM Genel Kurulu tarafından onaylanmasından bu yana her yıl 13 Şubat günü kutlanmak üzere ilan edilen gündür. Bu yıl da UNESCO, dünyanın her yerindeki yayımcıları kutlamaya davet ediyor.

Ülkemizde çok geniş bir tarihi olmamasına rağmen, radyolar dünyada bir zamanlar en çok kullanılan iletişim araçlarından birisi konumundaydı. Günümüzde dünya genelinde her kategoriden yüz binlerce radyo kanalı bulunmaktadır.

Türkiye’de ilk radyo yayını çalışmaları TRT İstanbul Radyosu adıyla bilinen İstanbul Radyosu adı altında 1921’de başladı. Denemeler ve iyileştirmelerin ardından ilk deneme radyo yayını 19 Mart 1923 tarihinde Öğretmen Okulu’nun bodrum katında ‘Telsiz telefon tecrübeleri’ adı altında davetlilere ve basına açık bir şekilde yapıldı.

Bir bodrum katında başlayan ilk radyo yayını ile, halkın radyo yayınlarını tanıması, birbirleriyle iletişim kurması ve haberleri güncel olarak öğrenmesi hedeflendi. İlk yayınlar akşam saatleri yapıldı ve sadece 5 saat ile sınırlanmıştı.

Önceki makaleReformasyon Günü Ne Zaman
Sonraki makaleKalkınma ve Barış için Uluslararası Spor Günü Ne Zaman

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here