Dünya Sinema Günü Ne Zaman ?

Dünya Sinema Günü : 10 Haziran

Türk sinemasının son yıllarda uluslararası alanda aldığı ödüllerin sektöre verilen önemin bir göstergesi olduğunu belirterek, “Türk sineması, aktarılan kaynakla izlenirlik oranı ve uluslararası başarılarını kat kat artırmış, dünya sineması ile yarışacak duruma gelmiştir” dedi. Bu özel günde dünyanın ve ülkemizin bir çok bölgemizde toplu olarak ücretli ve ücretsiz olarak sinema izleme etkinlikleri düzenlmektedir.

Şeritlere dizilen kadrajların sinema makinesi yardımı ile hareketli hale gelmesi sayesinde elde edilen büyülü görüntüler 7. Sanat dalı olarak kabul görmüştür. Bugün 14 Kasım Dünya Sinema Günü. 1895 senesinde ilk sinema filmi yayınlanmış. Lumiere Kardeşler kendi buluşlarıyla deneme niteliği taşıyan kısacık filmler çekerek yaşamımızda yer edecek olan bu sanatı dünyayla tanıtmışlardı. Lumiere Kardeşler’in çektiği ilk film ve aynı zamanda tarihte kayıtlı ilk film “Bir Trenin Gara Girişi” idi . Bu kısa film ilk kez izleyici ile buluştuğunda, orada bulunan herkes trenin üzerlerine geldiğini zannederek kaçmışlar.

Türkiye’de ise, Fuat Uzkınay’ın Ayestefanos anıtının 14 Kasım 1914′ te yıkılmasına ilişkin filmi “İlk Türk Filmi”, Fuat Uzkınay da “İlk Türk Sinemacısı” olarak kabul edilmektedir. Daha sonra uluslararası olarak  Dünya Sinema Günü 10 Haziran olarak nitelendirilmiştir.

Sinemayı isterseniz eğlence, vakit geçirme aracı olarak görün, isterseniz yaratıcı bir sanat dalı, bakışınız nasıl olursa olsun sinema artık birçoğumuz için vazgeçilmez bir olgu, birçoğumuzun hayatında önemli bir yer kaplıyor.

Önceki makaleDünya Sigarasızlık Günü Ne Zaman
Sonraki makaleDünya Kalp Günü Ne Zaman

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here