Dünya Tiyatro Gününe Kaç Gün Kaldı?

Dünya Tiyatro Başlangıcı: 27 Mart

Uluslararası Tiyatro Enstitüsü 1948 yılında kuruldu. Uluslararası Tiyatro Enstitüsü 1961 senesinde alınan bir karar ile 27 Mart gününü Dünya Tiyatrolar Günü olarak kabul etti. Her sene enstitüye üye olan ülkelerde 27 Mart günü Tiyatro Bayramı olarak kutlanır. 27 Mart günü her ülkenin sanat ve tiyatro mecralarınca hazırlanan bir bildiri, sahnelerde okunur. Tiyatrolar o gün boyunca halka ücretsiz olan tiyatro gösterileri düzenler. Tiyatroyu topluma sevdirmek için çabalarlar.

Dünya Tiyatrolar Günü, insanların özüne dokunan bu sanat dalını topluma hatırlatmak, devam ettirmek ve güçlendirmek için kutlanmaktadır.

Tiyatro hayatımızın parçası olmakla beraber yaşamımızı bize büyük bir emek ile gösteri şeklinde sunmakta. Hayata pozitif bir etki yaratır. Geçmişten bugüne ve geleceğe dair gösteri ile bizim hayatı daha iyi anlamamıza yardımcı olur. Tiyatro, toplumsal ve kişisel sorunlarımızı aydınlatır. Tiyatro, halkın bağrından içinden doğan bir sanattır. Tiyatro insanları, toplumu eğitir ve bu sırada bunun üzerine düşündürür.

Önceki makaleDünya Meteoroloji Günü Ne Zaman
Sonraki makaleDünya Sağlık Günü ve Haftası Ne Zaman

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here