Dünya Tuvalet Günü Ne Zaman?

Dünya Tuvalet Günü : 19 Kasım

2001 yılında Dünya Tuvalet Organizasyonu tarafından ilan edilen, BM tarafından ise geçen yıl resmi olarak tanınan 19 Kasım Dünya Tuvalet Günü’nde amaç, küresel ölçekte sağlık ve hijyen açısından farkındalık yaratmak.Birleşmiş Milletler’in açıklamalarına göre 2 milyarı aşkın insan, tuvalet ihtiyacını yeterli şartlarda gideremiyor. Bu durumdan ise en çok taşrada ve şehirlerin gecekondu bölgelerinde yaşayanlar etkileniyor. Çoğu, tuvalet ihtiyacını gerekli kanalizasyon tesisatının olmadığı açık alanlarda gidermek zorunda kalıyor.,

Açık alanların tuvalet olarak kullanıldığı ülkeler, çocuk ölümlerinin de en fazla görüldüğü ülkeler arasında bulunuyor. Tuvalet imkanının temel insan saygınlığı için taşıdığı önemi de vurgulayan Eliasson, dünya genelinde her gün 2000’e yakın çocuğun ishala neden olan hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini, hijyen koşullarının yetersizliğinin yılda 260 milyar ABD Doları ekonomik kayba yol açtığını,  tuvalet imkanı olmayan kadınların tecavüz ve istismar riskiyle karşı karşıya olduklarını belirtti.

Eliasson, dünya genelinde bir çok kız çocuğunun, temel sanitasyon hizmetlerinin bulunmaması nedeniyle eğitimine devam edemediğini, bunun kabul edilemez bir durum olduğunu söyledi.

BM rakamlarına göre, 7 milyarlık dünya nüfusunun 6 milyarı cep telefonuna sahipken ancak 4,5 milyar kişinin uygun koşulları taşıyan tuvalet imkanı bulunuyor. 2,5 milyar kişi yeterli kanalizasyon imkanlarından mahrum. 1,1 milyar kişi ise tuvalet ihtiyacını açık alanda gideriyor.

Daha önce uluslararası kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşları Dünya Tuvalet Gününü kutluyorlardı. M Genel Kurulu kararı ile 19 Kasım olmuştur.

Önceki makaleDünya Orgazm Günü Ne Zaman
Sonraki makaleDünya Starwars Günü Ne Zaman

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here