Engelliler Haftası ve Uluslararası Engelliler Gününe Kaç Gün Kaldı?

Dünya Engelliler Günü Başlangıcı: 3 Aralık

10 Mayıs ile 16 Mayıs günlerini içene alan hafta Engelliler Haftasıdır.

Engelliler Haftası ve Uluslararası Engelliler Günü , B.M. Genel kurulunun 1992 senesinde verdiği bir kararla 3 Aralık tarihini Dünya Engelliler Günü olarak kutlanmasına karar vermiş ve her sene çeşitli etkinlikler ile üye ülkeler tarafından kutlanmaktadır.

Engellilik doğuştan veya sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yetilerini çeşitli derecelerde kaybetmiş, normal yaşamın gereklerine uyamama olarak tanımlanmaktadır.
Buna ek olarak Birleşmiş Milletlere üye 156 devletin aynı tarihte yani 10-16 Mayısta kutladığı Engelliler Haftası vardır. Engellileri Koruma Milli Koordinasyonu Kurulu haftanın değerlendirilmesi için aşağıdaki programın uygulanmasını kararlaştırmıştır.

  • 10 Mayıs Engelliler Haftasının açılışı
  • 11 Mayıs Görmeyenler günü
  • 12 Mayıs İşitme ve Konuşma Kusurluları günü
  • 13 Mayıs Ortopedik Engelliler günü
  • 14 Mayıs Zekâ ve Ruhsal Engelliler günü
  • 15 Mayıs Güçsüz Yaşlılar ve Korunmaya Muhtaç Çocuklar günü
  • 16 Mayıs Engelliler Haftasına genel bakış.

Ülke genelinde engelliliğin önlenmesi amacı ile doğumdan itibaren tüm bebeklere; yeni doğan işitme taraması, fenilketonüri taraması, biyotidinaz enzim eksikliği ve tiroid hormon eksikliği taraması, gelişimsel kalça çıkıklığı erken tanı ve tedavisi, hemoglobinopati taramaları, erken yaş taramaları (kırma kusurları, işitme taramaları) yapıldığı bilgisinin yer aldığı açıklamada, evinde sağlık hizmetine ihtiyacı olan engelli bireylere muayene, tetkik ve tahlil, tedavi, tıbbi bakım, takip ve rehabilitasyon hizmetleri verilmektedir.

Önceki makaleDünya Rakı Günü Ne Zaman
Sonraki makaleDünya İnsan Hakları Günü Ne Zaman

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here