Facebook kuruluş zamanı ve Türkiye’de popüler hale gelmesi ayrı dönemlere denk gelmektedir. Sosyal medya ağı Facebook geniş kitleye hitap etmektedir.

Facebook Ne Zaman Kuruldu

Facebook ne zaman kuruldu sorusu sosyal medya kullanıcıları tarafından merak edilen bir konudur. 2004 yılında kurulan Facebook bir ilki başaran internet ağlarından biridir.

Facebook Türkiye’de Ne Zaman Aktif Oldu?

Facebook Türkiye’de ne zaman kuruldu diyenler için 11 Eylül 2006 tarihi temel alınmaktadır. İlk aşamada liseler ve bazı şirketler kullanmaya başlamışken ilerleyen dönemde kitle genişlemiştir. Yaş sınırlaması olan Facebook günümüzde ücretsiz şekilde kullanılmaya devam etmektedir.

Facebook’un Kurucusu

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’dir. İlk kurulduğu tarih olan 4 Şubat 2004’te, bir yazılım hazırlamıştır. Arkadaş çevresinde kullanıcı kitlesi oluşturan Zuckerberg bu özelliği satmasıyla değer kazanan şirketin patronu haline gelmiştir. Harvard Üniversitesi’nde devam ederken bu yazılımı hazırlayan ve satan Zuckerberg, bir dönem geçince sosyal medya sitelerinin amiral gemisi haline gelmiştir.

Benzer mantıkla çok sayıda sosyal medya platformu oluşturulmuş ve sanal alanda önemli bir sistem değişimi gündeme gelmiştir. Günümüzde Facebook ve birçok sosyal medya sitesi reklam alanı bakımından etkisini sürdürmektedir.

Facebook İlk Dönemleri

İlk kurulduğu dönemlerde dikkat çeken özelliklere bakılırsa Facebook hakkında şu ayrıntılar bulunabilir:

  • Kapsamı epeyce dardı.
  • The Facebook ismi ilk adıdır.
  • Harvard Üniversitesi öğrencileri için kurulmuştu ve siteye üye olmayan giriş yapamıyordu.
  • Harvard’da hızla popüler olması ardından kampüsün dışında hedef kitlesi değişmiştir.
  • Boston civarındaki diğer üniversiteler ikinci üye hedef kitlesi olmuştur.
  • İki ay içerisinde sekiz elit vakıf üniversitesinin oluşturduğu birlik haline gelmiştir.
  • Bir senede tüm üniversiteleri içine alan bir ağ haline gelmiştir. ABD’deki üniversiteler ardından daha geniş alana yayılmıştır. Bazı büyük şirketler Facebook firmasına dahil olarak kapsamı geliştirmiştir.

Facebook Misyonu Nedir?

Instagram, WhatsApp ve FB Messenger firmalarını da bünyesinde barındıran Facebook, insanlara sosyal açıdan güç kazandırma misyonunu üstlenmiştir.

  • İnsanlara topluluk oluşturma
  • Dünyayı bir araya getirme gücü misyonunu şu an için iki milyar civarında insanla sürdürmektedir. Sosyal medya ağı Facebook, günümüzde kısmen kullanıcı sayısını yitirmiş ancak yenilenerek varlığını devam ettirmektedir.
Önceki makaleKemal Sunal Ne Zaman Öldü?
Sonraki makaleSigarayı İlk Kim Ne Zaman Buldu?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here