Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Grip Aşısı

Grip Aşısı

İnsanlar Neden Grip Aşısı Yaptırmalıdır?

Grip, mikroba yakalanan hastanın hastaneye kaldırılması gereken ve hatta bazen ölümüne neden olabilen ciddi bir hastalıktır. Her grip sezonu farklıdır ve influenza enfeksiyonu insanları farklı şekilde etkileyebilir, ancak her yıl milyonlarca insan bu gribe yakalanır, yüz binlerce kişi hastaneye kaldırılır ve her yıl binlerce veya on binlerce kişi gribe bağlı nedenlerle ölür. Sağlıklı insanlar bile gribe çok yakalanabilirler ve başkalarına yayılabilirler. CDC, 2010 yılından bu yana gribe bağlı hastaların hastaneye yatırılmas sayısı 140.000 ila 710.000 arasında değişmekte olduğunu ve grip ile ilgili ölümlerin 12.000 ila 56.000 arasında değiştiği tahmin edilmektedir. Grip mevsimi süresince, grip virüsleri Türkiye nüfusundan daha yüksek seviyelerde dolaşır. (Türkiye’deki “Grip sezonu” Ekim ayı başında başlayabilir ve Mayıs ayına kadar sürebilir.) Mevsimlik grip aşısı olan ve başkalarına yayma riskinizi azaltmak için yıllık mevsimsel grip aşısı en iyi yoldur. Daha fazla kişi gribe karşı aşılanırlarsa, bu toplulukta daha az grip yayılabilir.

Grip Aşısı Vücutta Nasıl Çalışır?

Grip aşıları, aşıdan yaklaşık iki hafta sonra vücutta antikorların gelişmesine neden olur. Bu antikorlar, aşıdaki virüslerle enfeksiyona karşı koruma sağlar.

Mevsimlik grip aşısı, önümüzdeki sezonda araştırmanın en çok göreceği grip virüslerine karşı korur. Geleneksel grip aşısı (“trivalent” aşılar denir) üç grip virüsüne karşı korunmak için yapılır; Bir influenza A (H1N1) virüsü, bir influenza A (H3N2) virüsü ve bir influenza B virüsü. Dört grip virüsüne (“dört değerlikli” aşılar olarak adlandırılır) karşı korunmak için yapılan grip aşıları da vardır. Bu aşılar trivalan aşı ve ek bir B virüsü ile aynı virüslere karşı koruma sağlar.

Grip Aşılarının Çeşitleri Nelerdir?

CDC, 2016-2017 yılları arasında enjekte edilebilir influenza aşılarının (inaktive influenza aşıları ve rekombinant influenza aşıları dahil) kullanılmasını tavsiye etmektedir. Ayrıca burun sprey grip aşısı (canlı zayıflatılmış influenza aşısı veya LAIV) 2016-2017 yılları arasında kullanılmamalıdır.

Bunlar ile birlikte Trivalent (üç bileşenli) ve dört değerli (dört bileşenli) grip aşamalarının her ikisi de kullanılabilir aşılar arasında bulunmaktadır.

Aşı yaptırmam gerekir mi?

Aşı mümkün olduğunda kısa süre önce, mümkünse Ekim ayına kadar başlanmalıdır. Bununla birlikte, grip virüsleri dolaştığı sürece, Ocak ayında veya sonrasında bile grip mevsimi boyunca aşı yapılmaya devam edilmelidir. Mevsimlik influenza salgınları Ekim ayının başlarında meydana gelebilirken, mevsimsel enflüenza aktivitesi Ocak ayı ve sonrasında zirve yapıyor. Vücutta gelişen grip virüsü enfeksiyonuna karşı antikorların gelişmesi yaklaşık iki hafta alır bu nedenle insanlar influenzanın toplum içinde yayılmaya başlamadan önce korunmaları için aşı yaptırmaları iyi olur.

Grip aşısı, özel üreticiler tarafından üretilir ve kullanılabilirlik zamanlaması, üretim tamamlandığına bağlıdır. Ağustos ayında sevkiyatlar başlamış ve tüm aşı dağıtılana kadar Ekim ve Kasım ayları boyunca devam edecektir.

Neden her yıl grip aşısına ihtiyacım var?

Her mevsimde iki nedenden dolayı grip aşısı gerekir. Birincisi, aşılamadan gelen vücudun bağışıklık yanıtı zamanla azalır; bu nedenle, optimum koruma için yılda bir aşı gerekir. İkincisi, grip virüsleri sürekli değiştiği için grip aşısının formülasyonu her yıl gözden geçirilmekte ve bazen değişen grip virüslerine ayak uydurabilmek için güncellenmektedir. En iyi korunma için, 6 ay ve üzerindeki herkese yıllık olarak aşı yapılmalıdır.

Önceki makaleKış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Sona Eriyor?
Sonraki makale2022 Yılbaşına Kaç Gün Var?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here