Hepatit B nedir ?

Hepatit’in A’dan E’ye kadar birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan biri de Hepatit “B”‘dir. Karaciğerde iltihaplanmaya neden olan Hepatit virüsünün yol açtığı Hepatit B hastalığı bulaşıcıdır ve tehlikelidir. Tedavi edilmediği takdirde hastayı ölüme bile götürebilmektedir.

Hepatit B nasıl bulaşır ?

Karaciğerde enfeksiyona yol açan hastalık kan, cinsel ve doğum yoluyla bulaşmaktadır. Toplumda bilinenin aksine öpüşme, tokalaşma ve buna benzer temas yolları ile bulaşmamakta olup Hepaiti B’den korunmanın en etkili yolu hastalığın aşısını zamanında yaptırmaktır. Enjekte edilen aşı ile birlikte vücut bu hastalığa karşı direnç kazandığından bağışıklık sistemi hastalığa karşı savunmaya geçmektedir.

Hepatit B aşısı ne zaman yapılır ?

Hepatit B aşısı genel olarak bebeklere uygulanmakta olup erişkinlere de uygulanmaktadır. Bebeklere uygulanan aşının zamanlaması ile yetişkinlere yapılacak aşının zamanı değişiklik göstermektedir. Bebeklere doğumdan sonra bir hafta içerisinde başlanan ve sonrasında bir ay dolduktan sonra ikinci doz ve 6 ay bittikten sonra son olarak üçüncü olarak uygulanan doz, yetişkinlere ise aynı şekilde toplamda üç doz olarak uygulanmakta olup birinci dozdan bir ay sonra ikinci doz ve ikinci dozdan sonra son olarak beş ay sonra da üçüncü doz şekilnde aşı uygulanarak tedavi süreci tamamlanmaktadır.

Önceki makaleDarbe girişimi ne zaman yapıldı ?
Sonraki makaleHamilelikte idrar testi ne zaman yapılır ?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here