Hukuk Devleti Gününe Kaç Gün Kaldı?

Hukuk Devleti Günü Başlangcı : 5 Mart

İlk olarak 5 Mart 1868 tarihinde idari yargı ve adli yargı birbirinden ayrılmış yani Yargıtay ve Danıştay’ın ayrı kurumlar halinde çalışmaya başladı. 1993’ten beri 5 Mart Günü İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi  tarafından başlatılan Hukuk Devleti Günü her sene 5 Mart Hukuk Devleti Günü olarak kutlanmaktadır. Bugünün kutlanmasının amacı Hukuk devleti avantajlarını, kanuna ve hukuk arasındaki farklılıklar neler. Bu gibi bilgilerin topluma kazandırılması, toplumda hukuk bilinci oluşmasını sağlamak amacıyla Hukuk Devleti Günü Kutlanır. Evrensel temel hak ve hürriyetlerimizin anayasal güvence altında olduğu nice 5 Mart’lar dileyerek,

Türkiye’de hukuk devleti, ilk olarak kanuna uygun olma ile hukuka uygun olma ne demektir?

Türkiye’de kanunlar, yasama dediğimiz Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından ortaya çıkar. TBMM’ye seçilen milletvekilleri bulundukları siyasi parti ve bağımsız milletvekillerinin gerçekleştridiği görüşmeler ve büyük tartışmaları sonrasında oylama ile kanunun kabul edilmesi ile gerçekleşen bir süreçtir.

Milletvekilleri ile oylama sonucu oluşturulan bu kanunların kendisi hukuka aykırılık teşkil ederse ne olur? Konrol ve denetlemeler nasıl gerçekleşir? Yasamayı kim kontrol eder?

Kuvvetler ayrılığı  olarak adlandırılan,  yasama, yürütme ve yargının birbirinden bağımsız olması hukuk devleti kavramının olmazsa olmaz unsurudur.

Önceki makaleHıdrellez Ne Zaman | 2021
Sonraki makaleİbni Sînâ Haftası Ne Zaman

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here