Hz. Muhammed Ne Zaman Doğdu?

Hazreti Muhammed (s.a.v.) İslam peygamberidir. İslam, Allah’ın gönderdiği son ve tek dindir. Kur’an-ı Kerim İslam şeriatının kitabıdır. Allah, ayetlerini Hazreti Peygamber (a.s.)’a vahyetmiştir. Cebrail (a.s.) da bu vahyi Hazreti Peygamber (s.a.v.) ulaştırmıştır. Hazreti Peygamber (a.s.) da vahyi kayıt altına aldırmıştır.

Hazreti Peygamber (a.s.), kırk yaşında peygamber olmuştur. Yirmi üç yıl peygamberlik yapmıştır. Hazreti Peygamber (a.s.), Mekke’de doğmuştur. Kureyşlidir. Gençlik yıllarında Mekke’de Muhammed-ül Emin olarak tanınmıştır. Nur Dağı’nda Hira Mağarası’nda kendisine ilk vahiy gelmiştir.

Hazreti Peygamber (a.s.), Miladi olarak 20 Nisan 571 yılında doğmuştur. Hicri ay olarak 12 Rebiyülevvel günü doğmuştur. Doğduğu gün pazartesidir. Bu nedenle pazartesi günlerini oruçlu geçirdiğine dair hadisler vardır.

Kutlu doğum haftası Peygamber efendimiz (s.a.v)’in doğduğu haftaya denir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 1989 yılında başlattığı ve her yıl 14-20 nisan tarihleri arası sabit kıldığı hafta olarak kutlanmaktadır.

Önceki makaleAtatürk Ne Zaman Doğdu ? Atatürk’ün Doğum Günü Ne Zaman ?
Sonraki makaleSoyadı Kanunu Ne Zaman Çıktı?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here