İlk çay ne zaman icat edildi sorusu günlük hayatta bazen akla gelebilen bir konudur. İçilen keyifli içeceklerin ilk ortaya çıkış zamanı size bilerek kullanma keyfi verebilir.

İlk çay ne zaman bulundu  ve Türkiye’ye hangi dönemde geldi sorusu dikkat çeken merak edilen bilgilerdendir. Karadeniz Bölgesi Rize’de yaygın yetişen çay 1938 yılında yayılmaya başlanmıştır.

Çay Türkiye’ye İlk Ne Zaman Geldi?

Çayın Türkiye’de ilk kez satışa sunulması 1937-1938 senesinde gündeme gelmiştir. Batum ardından Rize’de üretim ve satış süreçleri başarılı şekilde sürmüştür. Hazırlık aşamasında alınan tohum miktarları deneme üretimlerinin de yapılmasıyla yayılmaya başlamıştır.

Çay üretimlerinin deneme aşamalarında ilerleme kaydedilirken çay kanunu hazırlıkları da gündeme gelmiştir. İlk çay üretimi ardından günümüze gelene kadar çok sayıda kişi yaygın şekilde bu içeceği kullanmaya başlamıştır. Bulunduğu dönemlerde de ilaç amacıyla da tüketilen çay yeşil ve siyah olarak kullanılabilir.

Çayı Kim Buldu?

Dünyada en çok tüketilen içecekler arasında yer alan çay, insanlara keyifli gelen sıcak bir içecektir. Sabah saatlerinde, iş yerlerinde odaklanmaya çalışırken, dinlenme amaçlı vs. kullanılmaktadır. Demlenerek içilen bitkisel kökenli çayın ilk icadı için; Milattan Önce 2737 yılında bulunduğu bilinmektedir.

+ Büyük Çin imparatoru Shen Nung tarafından keşfedilmiştir.

+ Çin’de çok fazla tüketilmesinin nedeni köken olarak bu alanda üretilmesidir.

+ Shen Nung su kaynattığı esnada kap içine düşen yapraklar ve güzel bir kokunun yayılması ardından yayılmıştır. İçilince güzel bir his veren bu bitkili su beğeni üzerine daha da çok tüketilmeye başlar.

+ Tesadüfen bulunması ardından bu bölgeden Avrupa’ya gelişi milattan sonra 1610 yılını bulmuştur. Çay tohumlarının Türkiye coğrafyasına gelişindeki zamanlama dikkat çeken gelişmelerdir. Kullanımı popüler olan ülkeler arasında Japonya da vardır. Japonya’da daha çok yeşil çay odaklı tüketim bulunmaktadır.

Çay Zayıflatır mı?

Çay zayıflatır mı sorusuna bakıldığında şekersiz içilirse tokluk hissini artıran etki yapabilmektedir. Siyah çaydan ziyade yeşil çay içenlerin metabolizmasında hızlanma olacağı için zayıflatıcı etkiden de bahsedilebilir. Çay kendi başına vücudun direncine katkı sağlayabilir. Bitkisel kökenli içecekler zihinsel olarak uyanıklığı çoğaltabilir.

Önceki makaleAyasofya Camii Ne Zaman Yapıldı?
Sonraki makaleKemal Sunal Ne Zaman Öldü?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here