İstanbul’un Fethi Şenlikleri Kaç Gün Kaldı?

565. Yılında  İstanbul’un Fethi Kutlaması  29 Mayıs

6 Nisan-29 Mayıs 1453 tarihleri arasındaki kuşatmanın sonucunda Osmanlı Padişahı II. Mehmed’in İstanbul’u Fethetmesinin yıl dönümü olarak her yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 29 Mayıs’ta İstanbul’un Fethi Şenlikleri kutlanmaktadır.  

Fatih Sultan Mehmet, hali hazırda İstanbul’un etrafını Osmanlı topraklarına katmıştı. Ve sıra İstanbul’a gelmişti. Fatih uzunca bir hazırlığa girişti. Büyük toplar döktürmüştü, Anadolu Hisarı karşısına da  Rumeli Hisarı’nı yaptırmıştır.

Tehlikeyi sezen İmparator Konstantin Avrupa’daki tüm devletlerden yardım istedi. 2 Nisan 1453’te Haliç ağzına zincir gerdirdi.

Fatih İstanbul’un ancak Osmanlı Donanması’nın Haliç’e girmesiyle fethedileceğini anlayarak Tophane’den Kasımpaşa’ya kadar kızaklar döşetti. Bir gecede 72 parça gerdi ve Haliç’e indirilmişti.

Uzun süren kuşatmadan sonra 27 Mayıs günü başlayan ve 3 gün süren top ateşi kentin surlarında büyük geldikler açmıştı. 29 Mayıs gecesi başlayıp sabaha kadar süren iki saldırıdan sonra sabaha karşı genel hücuma geçildi. Ulubatlı Hasan surlara çıkarak bayrağı oraya dikti. Ardından tüm askerler surları aşarak şehre girdiler. Böylece 54 gün süren kuşatma sonucu İstanbul Fatih tarafından fethedildi.

“İstanbul bir gün fetholunacaktır. Ne mutlu o komutana.” (Hz. Muhammed) hadisindeki sevaba ulaşmak arzusu ile yola çıkan Fatih Sultan Mehmet 29 Mayıs 1453 Salı günü İstanbul’u fethetti. İstanbul’un fethi ile Ortaçağ sona ermiş, Yeniçağ başlamış oldu.

Fatih Sultan Mehmet 21 yaşında tarihe çağ açan padişah olarak adını yazdırdı.

Önceki makaleİşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Haftası Ne Zaman
Sonraki makaleİstihdam Haftası Ne Zaman

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here