İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Yıldönüme Kaç Gün Kaldı?

İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma  Günü 12 Mart 

Kurtuluş Savaşı’nın başlarında, İstiklâl Harbi’nin milli ruh içerisinde kazanılmasını sağlamak için 1921’de bir yarışma düzenlendi. Yarışmaya 724 şiir katılmıştı. Eser verenler arasında Kazım Karabekir, Hüseyin Suat Yalçın, İsak Ferrara, Muhittin Baha Pars ve Kemalettin Kamu gibi tanınmış isimler de vardı.

“Çanakkale Şehitleri” ve “Bülbül” gibi şiirlerin sahibi Mehmet Akif’in “Milletin başarılarının para ile övülemeyeceğini” düşündüğü için yarışmaya katılmak istemediği bilinir. Ülke savaş içerisinde olduğu için, Akif’in şiirinin bestelenmesi iki sene ertelendi; 1923 yılının 12 Şubat ‘ ında beste yarışması yapıldı. İstiklal Marşı’nın bestelenmesi amacıyla düzenlenen bu ikinci yarışmaya 24 besteci katmıştı.
Üllkenin içinde bulunduğu zor koşullar nedeniyle sonucu belirleyecek bir değerlendirme yapılamadı. Bu nedenle sebeple marş, ülkenin çeşitli yerlerinde farklı bestelerle okunmaya başlanmıştı.

Edirne’de Ahmet Yekata Bey’in, İzmir’de İsmail Zühtü Bey’in, Ankara’da Osman Zeki Bey’in, İstanbul’da Ali Rıfat Bey ve Zati Bey’in besteleri okunuyordu.
1924 yılında Ankara’da toplanan seçici kurul, Ali Rıfat Çağatay’ın bestesini kabul etmiştir. Bu beste 1930 yılına kadar çalındıysa da 1930’da değiştirilerek, dönemin Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefi Osman Zeki Üngör’ün 1922’de hazırladığı bugünkü beste yürürlüğe konmuş, toplamda dokuz dörtlük ve bir beşlikten oluşan marşın armonilemesini Edgar Manas, bando düzenlemesini de İhsan Servet Künçer yapmıştır

Protokol gereği, sadece ilk iki dörtlük beste eşliğinde günümüzde İstiklâl Marşı olarak söylenmektedir.

Önceki makaleİstihdam Haftası Ne Zaman
Sonraki makaleİzcilik Haftası Ne Zaman

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here