Malazgirt Zaferi Yıldönümü Kaç Gün Kaldı?

Malazgirt Savaşı 26 Ağustos

Malazgirt Meydan Savaşı, Büyük Selçuklu Hükümdarı Alparslan ile Bizans İmparatoru IV. Romen Diyojen arasında 26 Ağustos 1071 tarihinde yapılan bir savaştır. Alp Arslan’ın zaferi ile sonuçlanan Malazgirt Muharebesi ile Anadolu’nun kapıları kesin olarak Türklere açılmış ve Anadolu Türkler için yeni bir yurt olmuştur. Bu savaşta Alp Arslan’ın Turan Taktiğini kullanması savaşın seyrini   26 Ağustos Günü Malazgirt Zaferinin yıl dönümü olması nedeniyle her yıl kutlanmaktadır.

Savaş başladığında Alparslan küçük bir birlikle düşmana karşı saldırıya geçmiştir. Diogenes, bütün kuvvetiyle Selçuklu ordusuna yüklendi. Fakat Alparslan, ordusunu Turan Taktiği gereğince geriye çekti. Bu geri çekilişi Selçuklu’nun bozguna uğradığını düşünen imparator, Selçuklu ordusunu takip etti ve Alparslan’ ın emrindeki daha önceden bekleyen pusularına kadar geldi. Türkler ordusunun hilal şeklindeki çemberin ortasında kaldığının farkına  varmadı.Turan Taktiği ile daha sonra Bizans ordusunu arkadan çevirmeye yöneldi. Bizanslılar tuzağa düştüklerinin farkına vardılar, ama iş işten geçmişti. Bu arada, Selçuklu komutanlarının Türkçe olarak verdikleri komutlardan etkilenen Bizans ordusundaki Peçenek ve Uz Türkleri’nin at sürerek Selçuklu ordusu tarafına geçmesi üzerine durum Bizanslılar için daha da kötü bir boyuta varmıştı.

Tüm dünya tarihi için önemli bir nokta olan Malazgirt Savaşı, zafer kazanan komutan Alp Arslan’ın yenik İmparator Romen Diyojen’le antlaşma yapmasıyla son buldu. İmparatoru bağışlayan ve ona iyi davranan Sultan antlaşmaya göre İmparatoru serbest bıraktı.

Antlaşmaya göre imparator kendi fidyesi için 1.500.000 denarius, vergi olarak da her yıl 360.000 denarius ödeyecek; ayrıca Antakya, Urfa, Ahlat ve Malazgirt’i de Selçukluya bırakacaktı.

Önceki makaleKütüphanecilik Haftası Ne Zaman
Sonraki makaleMalazgirt Zaferi Haftası

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here