Mehmet Akif Ersoy’u Anma Gününe Kaç Gün Kaldı?

Mehmet Akif Ersoy’un Anma Günü : 12 Mart

İstiklal Marşı, 17 Şubat günü Sırat-ı Müstakim ve Hâkimiyet-i Milliye’de yayımlanmıştır. H. Suphi Bey tarafından mecliste okunup ayakta dinlendikten sonra 12 Mart 1921 Cumartesi günü saat 17.45’ te ulusal marş olarak kabul edildi.

Mehmet Akif Ersoy’ un ölümünün 75. ve İstiklal Marşı’ nın Kabulünün 90. Yılı olması sebebiyle 2011 senesi T.C. Başbakanlığı tarafından “Mehmet Akif Ersoy Yılı” olarak ilan edilmiştir.

Mehmet Akif Ersoy ’ un Önemli Eserleri

Birinci kitap, yalnız “Safahat” adını taşır. Bundan başlayarak sıra numarası almış bulunan öteki kitapların ayrıca isimleri vardır. Müstakil ciltler hâlinde ve farklı zamanlarda birkaç baskı yapmış olan kitaplar, latin harfli baskılarından önce bir arada, tek cilt içinde yayınlanmamıştır.

Yedi kitabın ilk altısının bütün baskıları İstanbul’da, yedinci kitabınki ise Kahire’de yapıldı.

Safahat: Siyasal olaylar, mistik duygular, dünyevi görevlerden bahsedilir. Mehmet Akif Ersoy’ un şiirlerini topladığı yedi kitaplık şiir külliyatının adıdır.
Mehmet Akif, İstiklal Marşı’ nı Safahat’ a koymadı. Bunun nedenini şu şekilde açıklamaktadır:

“Çünkü ben onu milletimin kalbine gömdüm”

Süleymâniye Kürsüsünde: Süleymaniye Camisi’ne giden iki kişinin söyleşileri ile başlar, kürsüde Seyyah Abdürreşit İbrahim’in konuşturulduğu uzun bir bölümle devam eder.

Hakkın Sesleri: Topluma İslami mesajı yaymaya çalışan on manzumedir. Ateizme, ırkçılığa, umutsuzluğa çatılmaktadır.

Fatih Kürsüsünde: Fatih Camisi’ne giden iki kişinin söyleşileri ile başlar, vaizin uzun konuşması ile devam eder. Tembellik, gericilik, batı taklitçiliği eleştirilir.

Asım: Hocazade ile Köse İmam arasındaki konuşmalar şeklinde tasarlanmış tek parça eserdir. Eğitim-öğretim, ırkçılık, savaş vurgunculuğu, batıcılık, gibi pek çok konudan bahseder.

Önceki makaleGaziler Günü Ne Zaman
Sonraki makaleŞeb-i Arus Mevlanayı Anma Haftası Ne Zaman

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here