NATO Gününe Kaç Gün Kaldı?

NATO Günü Başlangıcı : 4 Nisan

NATO (Kuzey Atlantik Antlaşması ÖrgütüNorth Atlantic Treaty Organization  kapsamında üye ülkeler 4 Nisan gününü, “NATO GÜNÜ” olarak kabul etmişlerdir. NATO Günününde okullarımızda ve yayın organlarında Nato hakkında bilgiler verilir. Türk haklının , NATO hakkında bilinçlenmesini sağlar. NATO, barışın sağlanması ülkelerin birbirlerine karşı tutumlarında saygılı olması , ülkeler arası yardımlaşma ve dayanışmanın sağlanması bakımından Nato’nun çok önemli bir rol oynamaktadır.

NATO’nun çalışma organları ve görevleri şunlardır: * NATO Konseyi: Üye ülkelerin sürekli temsilcilerinden ya da dışişleri bakanlarından oluşur. NATO Genel Sekreterinin başkanlık ettiği bu toplantılarda ekonomik, askeri, siyasal, kültürel konular görüşülür. * Sekreterya: Genel Sekreter ve yardımcılarından oluşur. Görevi NATO’nun günlük işlerini yürütmektir. * Askeri Komite: NATO’ya üye ülkelerin genel kurmay başkanlarından oluşur. Askeri Komite NATO Konseyine bağlıdır. Askeri bakımdan en yüksek kuruldur. Bu kurulda savunma sorunları görüşülür. Komite içinde Daimi Grup adı ile anılan üçlü bir grup vardır. Bu grup yürütme organı işlevini görür. Görevi NATO Komutanlarına gerektiğinde emir vermektir. NATO’nun dört büyük komutanlığı vardır. Bunlar: 1. Avrupa Yüksek Komutanlığı, 2. Atlantik Yüksek Komutanlığı, 3. Manş Komitesi Komutanlığı, 4. Amerika, Kanada Bölgesi Komutanlığıdır. Her yıl 4 Nisan, NATO Günü olarak üye ülkelerde kutlanır. NATO Gününde, NATO’nun kuruluşu, organları, amacı ve çalışmaları anlatılır.

NATO’nun çalışma organları ve görevleri şunlardır:

* NATO Konseyi: Üye ülkelerin sürekli temsilcilerinden ya da dışişleri bakanlarından oluşur. NATO Genel Sekreterinin başkanlık ettiği bu toplantılarda ekonomik, askeri, siyasal, kültürel konular görüşülür.

* Sekreterya: Genel Sekreter ve yardımcılarından oluşur. Görevi NATO’nun günlük işlerini yürütmektir.

* Askeri Komite: NATO’ya üye ülkelerin genel kurmay başkanlarından oluşur. Askeri Komite NATO Konseyine bağlıdır. Askeri bakımdan en yüksek kuruldur. Bu kurulda savunma sorunları görüşülür. Komite içinde Daimi Grup adı ile anılan üçlü bir grup vardır. Bu grup yürütme organı işlevini görür. Görevi NATO Komutanlarına gerektiğinde emir vermektir.

NATO’nun dört büyük komutanlığı vardır. Bunlar:

  1. Avrupa Yüksek Komutanlığı,
  2. Atlantik Yüksek Komutanlığı,
  3.  Manş Komitesi Komutanlığı,
  4.  Amerika, Kanada Bölgesi Komutanlığıdır.
Önceki makaleMüzeler Haftası Ne Zaman
Sonraki makaleDünya Turizm Günü ve Haftası?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here