2021 Ramazan Ayına Kaç Gün Kaldı?

Ramazan Ayı: 13 Nisan 2021

Müslüman alemi,  ibadetini bu ay içinde gerçekleştirecekler.

Ramazan ayı, Hicrî Takvimin  9. ayı yani 3 ayların sonuncu ayı olmakla beraber, İslam dini inancına göre Muhammed’ e Kuran-ı Kerim ayetlerinin inmeye başladığı aydır. Müslüman aleminin İslam dinindeki beş temel şartından birisi olan oruç ‘un tutulduğu aydır.

Ramazan ayının bu denli değerli olma sebeplerinden birisi, Kutsal kitabımız olan Kur’an’ın bu ayda indirilmiş olmasıdır. Kur’an’da bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen “kadir gecesi” ramazan ayı içerisinde kutlanır. Yüce Allah Kur’an’da”Ramazan ayı insanları kurtuluş yoluna doğrultan ve doğruyu yanlıştan ayıran Kur’an’ın indiği aydır.”

Ramazan ayı oruç, ibadet ve sabır ayıdır. Allah’ın rahmet ve bağış kapılarının açıldığı aydır. Sevgili Peygamberimiz, ramazan ayında içtenlikle yapılan dua, ibadet ve iyiliklerin Allah katında daha değerli olacağını bildirmiştir.

Ramazan ayında namaz ve oruç ile beraber aynı zamanda bir yardımlaşma ayıdır. Bu ayda yoksullar, düşkünler daha çok hatırlanmaktadır. Yakınlar, komşular, yoksullar iftara çağrılır. Maddi durumu iyi olmayanlar için iftar sofraları düzenlenir.

Müslümanlar, ramazan ayında Kur’an okumaya her zamankinden daha çok özen göstermektedirler. Bu sebepten müslümanlar evlerde veya camilerde bir araya gelerek, her gün Kur’an’dan yirmi sayfa okurlar. Ve bu şekilde Ramazan ayının sonuna gelindiğindeyse Kur’an ‘ı baştan sona bir kez okumuş olurmaktadırlar. Buna da hatim denir. Daha sonraysa hatim duası yapılır. Müslümanlar yüzyıllar boyu bu geleneği devam ettirmişlerdir.

Ayrıca, Ramazan’ın 29. gününün akşamı hilal beklenir ve  görüldüğü takdirde ertesi gün bayram yapılır. Bazen ay otuz gün çektiğinden  29. gün hilal görülmezse bir gün daha oruç tutulur ve ertesi gün mutlaka hilâl görülecek ve bayram yapılacaktır. Fakat günümüzde insanların hilal gözlemesine gerek yoktur çünkü bu iş ilgili kurumlar tarafından yapılarak günler ilan edilmektedir.

 

 

Önceki makaleŞaban Ayı Ne Zaman?
Sonraki makaleKadir Gecesi Ne Zaman | 2021

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here