Şaban Ayına Kaç Gün Kaldı?


Şaban Ayı: 14 Mart 2021

Hazreti Muhammed Şaban ayının hikmetine dair şöyle buyuruyor;
-“Recep Allah”ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan ise ümmetimin ayıdır” (Buhârî)

Şaban , Hicrî (Ay) takviminin sekizinci(8.) ayıdır. 3 ayların ikincisidir.

Şa’ban ismi, arapça kökenli olmakta ve beş harften(şın,ayın,be,elif,nun) teşekkül etmiş olup, ifade ettiği birçok anlam olmakla birlikte”Hayırlar bu ayda toplandığı için kendisine bu isim verilmiştir.”(feyzül-kadir)

Ayrıca şaban kelimesinde;

(Ş)”şın”harfi şeref ve şefaate,

(A)”ayın” izzet ve keramete,

(B)”be” birrü ihsan ve beraete,

(A)”elif” ülfet ve muhabbete,

(N)”nun” ise,Allahın nuruna delalet etmektedir.

Aynı zamanda “be” harfinin kelimenin tam ortasında olması bu ayın ortasının Beraet gecesi olmasına işarettir.

Kader,kaza,ölüm,rızık ve sair meselelerbu ayda görüşülüp karara bağlanacağından ve en mühimmi,Efendimiz (s.a.v.)’in ifadesiyle “Ameller bu ayda Allah’a arzolunacağından”recebi şerife gösterilen hürmet ve tazım bu aya da gösterilmeli,hatta daha uyanık ve hassas olunmalıdır.

Şâban, Ramazana hazırlık ayıdır.
Hadîs-i şerîfte; “Ayların en sevgilisi, Ramazana kavuşturan Şâban ayıdır” ve “Şâban ayına, şâban denmesi, onda Ramazan için büyük hayırların teş’üb etmesi (dağılması); Ramazan ayına ramazan denmesi, bu ayda günahların yanması sebebiyledir.” buyruldu.

Allahü teâlâ, Şâban ayını, Resûlullah sallallahü aleyhi ve selleme mahsus bir ay kılmıştır. Şâban ayının üstünlüklerinden biri de budur. Peygamberimiz sallallahü aleyhi ve sellem; “Şâban benim ayım; Receb, Allahü teâlânın ayı; Ramazan da benim ümmetimin ayıdır. Şâban günahlara keffâret ayı, Ramazan ise günahların temizleyici ayıdır.” buyurdu. Şâban; hayırların açıldığı, bereketlerin indiği, hatâların terk olunduğu, günahların örtüldüğü bir aydır.

Bu ayda Peygamber efendimize çok salevât-ı şerîfe getirilir. Şâban ayı, Peygamberimize salevât ayıdır.

Allahü teâlâ, Ahzab sûresi 56’ncı ayetinde meaâlen; “Elbette ki, Allahü teâlâ ve melekleri, peygamberi üzerine salât ederler. Ey îmân edenler! Siz de O’na salât ve selâm okuyun.” buyuruyor. Salât, Allahü teâlâdan rahmet, meleklerden şefâat ve istiğfar, müminlerden duâ, senâ (övme)dir. (Bkz. Salevât)

 Şâban ayı içinde Berât gecesi vardır. Berât gecesi, Şâban ayının on beşinci gecesidir. Allahü teâlâ, ezelde, hiçbir şey yaratmadan önce, herşeyi takdir etti, diledi. Bunlardan bir yıl içinde olacak herşeyi, bu gece meleklere bildirir. Kur’ân-ı kerîm, Levhilmahfûza bu gece indi. Resûlullah sallallahü aleyhi ve sellem bu gece, çok ibâdet ve duâ ederdi.

Önceki makaleRecep Ayı Ne Zaman?
Sonraki makaleRamazan Ayı Ne Zaman Başlıyor? 2021 Ramazan

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here