Mevlana’yı Anma Haftasına Kaç Gün Kaldı?

Şeb-i Arus Mevlanayı Anma Törenleri; Mevlevilikte, “Hamdım, Piştim, Yandım” diyerek üç kelimeyle hayatını özetleyen Mevlânâ Celaleddin-i Rumi’nin öldüğü geceyi anmak için Konya’da düzenlenen törenlerdir. Mevlânâ Celaleddin-i Rumi‘nin ölüm yıl dönümlerinde 17 Aralık tarihlerine denk gelen haftalarda yapılan ve “Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri” olarak isimlendirilmeye başlanılan törenler, halk arasında Şeb-i Arus Törenleri olarak da anılmaktadır.

“Şeb-i Arus” anlamı
Şeb-i Arus kelimesi “Düğün Gecesi” demektir. Mevlana ölüm gününü “Hakk’a vuslat” yani “Yaradana Kavuşma” (Düğün Günü-Gecesi) saymıştır, “Herkes ayrılıktan bahsetti, bense vuslattan” der. Ölüm Mevlana için kişinin aslına dönüşü, kaynağının ilahi bir cevher olması nedeniyle “Allah’a dönüş” olarak yorumlar. Bir başka ifadeyle ölüm “cismin ortadan kalkması değil, Allah’a doğru uçmasıdır”. Ölüm, Müslümanlık öncesi Türklerde de aynı şekilde ifade edilir.

Şeb-i Arus Mevlanayı Anma Haftası için Biletler Nereden alınır?

Etkinlikler, Konya da düzenlenmektedir. Şeb-i Arus etkinlikleri için biletler Konya Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nden temin edilebilirsiniz.

Önceki makaleMehmet Akif Ersoy’u Anma Günü
Sonraki makaleMimar Sinan’ı Anma ve Mimarlar Günü Ne Zaman

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here