Sigarayı ilk kim ne zaman buldu birçok kişinin zararına rağmen merak ettiği bir konudur. Otları yakarak soluma fikrinin 1800’lü yılların ortalarında olduğu bilinmektedir.

Sigarayı İlk Kim Ne Zaman Buldu

Sigarayı ilk icat eden kişilerin savaş esnasında tütünü kağıda sararak kullandıkları bilinmektedir. 1860 yılında ilk kez sigara üretiminin başlaması aynı döneme denk geliyor olabilir. Sigaranın üretimiyle alakalı bilinçli kitlesel hastalık yayma çabalarının olduğu yönünde söylentiler de vardır.

Sigara Hangi Ülkede Üretildi?

Tütün kullanım amacının değişmesi konusuna bakıldığında ABD’de ilk sigara üretiminin yapıldığı bilinmektedir. Bull Bull markası 1860 yılında sigara üretimi başlatmıştır. Matbaanın popüler olduğu dönemde pahalı bir tüketim aracı olarak sigaranın nasıl yayıldığı tartışmalıdır. Zararlı olmasına rağmen içilmeye devam edilmesinde, yararlı mesleklerin sürmesinde katkısı olduğu yönünde bir algı oluşturulmuştur. Sigara içmenin bir zenginlik olduğu şeklindeki algı, günümüzde de hala devam etmektedir.

Sigara Zararlarının Keşfi

Sigaranın zararları özellikle Birinci Dünya Savaşı’nda ve hemen önceki süreçte baskın bir nitelik kazanmıştır. Sigaranın yasaklanma hareketine rağmen bahanelerle sürdürülmesi büyük bir soru işareti olarak kalmıştır.

1889 senesinde çıkarılan sağlık kitabında sigaranın zararları ilk kez keşfedildiğinde kitap haline getirilmiştir. 1929 ekonomik kriz döneminin yaşanması sigara yasaklarıyla bağdaştırılsa da konunun birbiriyle alakası olmadığı çok kere kanıtlanmıştır.

Sigara içme Bağımlılığı ve Düşünceden Kurtulamama

Sigara içme alışkanlığı günümüzde birçok doktor tarafından düşünsel bir sorun olarak ele alınmaktadır. Fizyolojik bağımlılık kısmı çok daha az baskın nitelik taşırken, zevk alma mekanizmasında doyumsuzluk hissi dikkat çekmektedir. Düzenli olarak sigara içenlerin ömrü toplamda 14 sene civarında azalmaktadır. Birçok sağlık sorunu da erken yaşlarda başlamaktadır.

  • Sigara içenlerin aynı zevki veren başka bir etkinlik veya düşünceyi hayatına yerleştirmesi gerekir.
  • Sizi mutlu eden durumlar konusuna kolaya kaçmadan önem vermeniz gerekmektedir.
  • Sigara içenlerin çoğunda çocukluktan ve çevreden gelen önemsizlik hissinin eşlik ettiği bilinmektedir. Kandırılma hissinize rağmen kendinize zarar vermemeniz konusunda ikna olabilirsiniz.
  • Hemen herkes sigaranın zararları konusunda bilgi sahibidir, ancak geçmişten beri kullanıldığı şeklinde yanılgıda kalmıştır.
  • Sigara 200 senedir zararlı bir alışkanlık olarak kötü niyetli birtakım şirketler tarafından sürdürülmektedir.
Önceki makaleFacebook Ne Zaman Kuruldu?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here