Uluslararası Okuryazarlık Günü


Uluslararası Okuryazarlık Günü Ne Zaman?

Uluslararası Okuryazarlık Günü : 8 Eylül

UNESCO tarafından okuma yazma konusunda farkındalığı arttırmak amacıyla ilan edilen  8 Eylül Uluslararası Okuma Yazma Günü’nde,  dünya çapında çeşitli etkinlikler düzenleniyor.Her yıl 8 Eylül’de hükümetler, topluluklar ve öğretmenler, yoksulluk ve eşitsizliği azaltmanın bir aracı olarak okuryazarlığı teşvik ediyorlar.Bu yılki Uluslararası Okuryazarlık Günü, dijital dünyadaki okuryazarlığa odaklanmaktadır. USAID’in desteğiyle Küresel Kitap İttifakı, topluluklara, ücretsiz indirilebilir materyaller ve büyük ölçekli çıktı alma fırsatları sunan dijital kütüphanelere erişim sağlayacak.

Kuzey Kenya’da öğretmenlik yapan İbrahim Dakane, ‘güçlükle okuyabilen öğrencilerin akıcı okuyucu olduğunu görmenin nasıl bir duygu olduğunu ifade etmek için kelimeler kifayetsiz kalır’ diyor. Dakane, tüm Kenya’da 8 milyonun üzerinde kitap dağıtımı yapan Küresel Kitap İttifakı için çalışmakta.

Bu tür çabalar ve, İttifak’ın desteğiyle yürütülen girişimler sayesinde, dünyanın bazı kalabalık nüfuslu ülkelerinde gençler (15-24 yaş arası) arasında okuma yazma oranı son 40 yılda önemli derecede artmıştır.


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir