Uluslararası Yoga Günü ya da Dünya Yoga Gününe Kaç Gün Kaldı?

“Kavuşma”, “bir araya gelme”, “birlik”, “karşılaşma” ve “yöntem” olarak çevrilen  Yoga;  ruhu ve bedeni birtakım yöntemlerle eğiterek bu yolla bedene ve ruhsal yaşama egemen olmayı amaçlayan Hint felsefe sistemine verilen addır.

Yoga çalışmalarına ait ilk belirtiler M.Ö: 5000 ile 1200 arasına rastlar. Eski yerleşim merkezleri olan Mojendro-Daro (Kuzey Hindistan’da) ve Harappa (şu an Pakistan sınırları içinde) bölgelerinde yapılan kazılarda Yoga pozları uygulayan kişilerin kazınmış taş tabletleri bulunmuştur. Yoga’nın temel kaynakları Hint felsefesinin temeli olan Veda’larda ve Upanişad’lar ile Mahabharata Destanı sayılabilir.

Uluslararası Yoga Günü kutlanması önerisini Hindistan yapmış ve  Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 2014 yılında aldığı bir kararla 21 Haziranda kutlanmasını ilan etmiştir. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ve Türkiye de dahil olmak üzere 177 üye ülke ile birlikte, büyük bir çoğunluğu ortak sponsor olan devletlerin kabul ettiği “Dünya Uluslararası Yoga Günü” ilk olarak 2015’te tüm dünyada kutlanmıştır.

21 Haziran’ın Yoga günü olarak kutlanmasını Hindistan önermiş ve 175 üye ülke onaylamıştı.

Hindistan Başbakanı Narenda Modi, 27 Eylül 2014’te Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada,  “Yoga, Hindistan’ın kadim geleneklerinin insanlığa armağanıdır. Zihinle bedenin, düşünceyle eylemin, niyetle yerine getirmenin birliğini simgeler. Aynı zamanda insanla doğa arasında uyumun da simgesi olan yoga, insanın kendi içindeki, doğadaki ve dünyadaki birliği keşfetmesini sağlar…” demiştir.

Dünyanın her yerinde 21 Haziran tarihinde kutlanmakta olan “Dünya Yoga Günü Etkinliği” 2016 yılında  Adnan Çabuk Yoga Vakfı tarafından İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin avlusunda gerçekleştirilmiştir.

Önceki makaleBarış ve Kalkınma İçin Dünya Bilim Günü Ne Zaman
Sonraki makaleAtatürk’ün Ankara’ya Gelişi Ne Zaman

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here